Adaptery do pasów dla ciężarnych – czym są?

Polska to jeden z niewielu krajów na świecie, który umożliwia kobiecie w ciąży jazdę bez zapiętych pasów bezpieczeństwa. Jazda w zapiętych pasach może być bardzo niebezpieczna zarówno dla płodu, jak i dla matki. Podobnie jednak jest jazdą bez zapiętych pasów. Co wobec tego zrobić w takiej sytuacji? Rozwiązaniem może być adapter do pasów dla ciężarnych. 

Adapter do pasów – co to właściwie jest?

Adapter do pasów dla ciężarnych to specjalna wkłada, którą montuje się na siedzeniu samochodu. Jej zadaniem jest przedłużenie pasa biodrowego, dzięki czemu można go zapiąć tak, aby przebiegał poniżej brzucha przyszłej mamy. W ten sposób sam pas przestaje stanowić zagrożenie dla dziecka i mamy, a jednocześnie jego funkcja ochronna zostaje zachowana.

Adaptery do pasów dla ciężarnych umożliwia przeniesienie obciążenia, które powstaje na skutek napięcia pasów podczas wypadku czy gwałtownego hamowania na kolce biodrowe, zamiast na brzuch mamy. Rozwiązanie to chroni zarówno dziecko, jak i mamę. Pamiętajmy bowiem, że w ciąży, szczególnie zaawansowanej, część narządów w brzuchu przyszłej mamy jest umieszczona wyżej, właśnie tam gdzie biegnie z pozoru wygodnie ułożony pas bezpieczeństwa.

Jakie adaptery dla ciężarnych wybrać i od kiedy go stosować?

Adapter do pasów dla ciężarnej powinien być obowiązkowy dla każdej kobiety w trzecim trymestrze. Dziecko jest już wtedy dość duże i nie może być w pełni chronione rzez kości miednicy mamy oraz płyn owodniowy, co ma miejsce we wcześniejszych okresach ciąży. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie aby adapter stosować już wcześniej. Oczywiście korzystać z niego powinna zarówno mama pasażerka, jak i mama kierowca.

Na polskim rynku dostępne są dwa rodzaje adapterów. Pierwszy adapter do pasów dla ciężarnych ma formę siedziska. Jest on stosunkowo łatwy w montażu, ale trzeba dobrze dobrać jego rozmiar, uwzględniając zarówno typ fotela, jak i sylwetkę mamy. Drugi rodzaj adaptera to adapter montowany pod siedzeniem samochodu, w formie dodatkowego pasa. Taki adapter do pasów dla ciężarnych łatwiej dostosować do różnych sylwetek, jest on jednak nieco bardzo niewygodny w montażu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *